Plastforurensning av havet har seilt opp til å bli kanskje det miljøtemaet som engasjerer flest folk de siste årene. Det blir beskrevet som det raskest voksende miljøproblemet, og politikere kappes nå om å vise seg som det partiet som tar størst ansvar. Dessverre sliter havet med flere trusler enn plastforurensning.
Overfiske, havforsuring og manglende marint vern er bare noen av de andre utfordringene som også må adresseres. Greenpeace har derfor invitert Jonas Gahr Støre for å snakke om Aps visjon for havet, og Norges rolle som en stor og viktig havnasjon.
Erna Solberg ble tidligere i år invitert til å snakke på G7-toppmøtet, som første norske statsminister. Hun fokuserte på havet, og har blitt løftet frem som en slags “havets Gro Harlem Brundtland”. Vi vil i denne samtalen utfordre Jonas til å vise hva som skiller Aps visjon for havet fra Solberg-regjeringens havpolitikk.
Vi er spesielt interessert i å høre hva Støre og Ap tenker om:
- FN-målet om 10 prosent marint vern innen 2020, som Norge har forpliktet seg til gjennom konvensjonen for biologisk mangfold.
- Plast-tiltak i og utenfor Norge.
- Veien videre for forvaltningsplanene for norske havområder.
- Norges nøkkelrolle i Antarktis, gjennom medlemskapet i den antarktiske havkommisjonen CCAMLR.
Interesserte kan følge samtalen på dekket av Greenpeace-båten M/S Immanuel i Pollen i Arendal, eller følge live-stream via Greenpeace Norges facebook-side .